štvrtok 28. decembra 2017

Červená studňa 6.1.2018
Banská Štiavnica (nem. Schemnitz, maď. Selmecbánya) v minulosti bola vďaka významnej ťažbe striebra známa aj ako strieborné mesto v súčasnosti zaradené do Svetového dedičstva UNESCO. Mestom preteká potok Štiavnička, ktorého takmer celý tok v meste sa nachádza pod zemským povrchom. Na jej území sa nachádza početné množstvo tajchov. Územie mesta bolo osídlené Keltmi už v 3. - 2. storočí pred n. l., ktorí tu ťažili zlato. Z roku 1156 je najstaršia písomná zmienka o meste, ktoré sa spomína ako terra banensium – zem baníkov. V roku 1735 tu bola založená prvá banská škola v Uhorsku.


Tajch Červená studňa sa prvý raz spomína v roku 1759. Bol vybudovaný na rozhraní povodia Hrona a Ipľa 787 m n. m. a jeho stavbu navrhol J. K. Hell. Chcel využiť jeho strategickú polohu na vybudovanie náhonného jarku, ktorý by privádzal vodu k šachte Amália na pohon vodostĺpcového čerpacieho stroja. Významná je plocha tajchu aj z hľadiska geografického; bol vybudovaný v bezprostrednej blízkosti križovatky, z ktorej sa rozchádzajú cesty do troch kedysi významných banských centier – Banskej Štiavnice, Hodruše a Vyhní.

Prvá písomná zmienka o obci Repište sa datuje do roku 1388 odkedy sa názvy obce postupne menili: Repistia, Repiscia, Repisstye, Repišče, 1920 Repište. V roku 1534 obec mala 8 port, v roku 1601 z 35 domov bolo 11 opustených, v roku 1720 mala mlyn, krčmu a 14 daňovníkov, z toho 7 remeselníkov.
Sklené Teplice ležia v prekrásnom prostredí severozápadnej časti Štiavnických vrchov v údolí potoka Teplá. Na území obce vyvierajú termálne pramene s teplotou vody 28-53°C. Alkalicko-sadrové minerálne pramene s jaskynným kúpeľom boli známe už v 16. storočí. Liečia sa tu choroby pohybového ústrojenstva a nervové choroby. Nad obcou stojí zrúcanina hradu Teplica nazývaného tiež Pustý hrad.

Počasie dňa 6.1.2017:

bezvetrie
mierne zasnežené
0 °C

A naša trasa:
 

Banská Štiavnica (Svätá Trojica) 3/4 h po na Červenú studňu 1/2 h po na Matulka-lúka 1/2 h po na Bartkov majer 1/4 h po na Kolberg 1/4 h na Bartkov majer 1/2 h po k Pri Novom kríži 1/4 h po na Štepnicu 1/4 h po na Repište 1/2 h po do Sklených Teplíc. (cca 3 3/4 h )

Trasa nás prevedie centrálnou časťou Štiavnických vrchov a ponúka najmä v strednej časti množstvo nádherných výhľadov na Štiavnické vrchy. Kolberg nazývaný aj Zlatý vrch (850 m) je najvyšším bodom na trase a ponúka nádherné výhľady do okolia.

Na trase sa posilníme niečím teplým, občerstvíme zbytkami vianočnej atmosféry a v závere utopíme všetky bolesti v teplom bazéne...

To si predsa nikto nenechá ujsť, či ??? J. Baran

---------------------

Pozdravujem všetkých a v predstihu zasielam informáciu o Prechode cez Červenú Studňu.
Časy a ceny oznámim po overení včas, ale až na budúci rok.
Niečo na ten spôsob ako po minulé roky.
Možno odchod z Hliníka už o 7,15
Predpokladám, že by autobus ráno mohol ísť zo ZH cca o 6,55.
Uvítam akékoľvek informácie o hromadnej účasti napr. KST ZH, KST Vyhne a KST BŠ (kvôli zabezpečeniu občerstvenia a aj kapacity na kúpanie).
Zatiaľ s pozdravom J.Baran

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.